Akbeyler Yapı ve Dekorasyon

Ahşap Kiremit Çatı

Çatı kaplamaları genelde, su geçirmez özellikte ve dayanıklı bir kaç malzemenin, farklı yöntemlerle bir araya getirilmesiyle oluşturuluyor. Renk, materyal ve yapılarına göre farklılıklar gösteren bu çatı kaplama malzemelerini daha yakından tanımak ve işe başlamadan önce en azından fikir sahibi olmak için bu yazımıza kulak verebilirsiniz. Çatı kaplamasında kullanılan en popüler malzemeler, geleneksel kiremit malzeme, shingle ve ahşap çatı kaplama malzemeleridir.

Kiremit çatı sistem uygulamasında kullanılacak kiremit modeli belirlenmelidir. Bu modeller; Marsilya, Akdeniz, Venedik, Valensiya, Floransa, Alaturka (Osmanlı Kiremit), İsoflat, Ciremitto, Degradeli kiremitler çatı sistemi için kullanılabilir. Hazırlanan çatı konstrüksiyonu (ahşap veya çelik) üzerine, kaplama veya çıtalama yapılır. Kaplama da, tahta /OSB levha kullanılır. Çıtalamada ise 3×3 cm ebadında veya 5×5 cm ebadında çıtalar direk konstrüksiyon üzerine uygulanabileceği gibi kaplama üzerine de çıtalama yapılabilmektedir. Hazırlanacak olan çatının; bulunduğu bölge, iklim koşulları, çatı eğimi gibi genel ve özel şartlara göre alt yapısı oluşturulur. Hazırlanan zemin üzerine su yalıtımı için gerekli su yalıtım malzemesi tercih edilir ve kullanılır. Su yalıtım malzemesinin kullanılmasından sonra tercih edilen kiremit modeli çatıya uygulanır. Çatı da gerekli görülen noktalarda çatı sistem aksesuarları kullanılır.

Çatıda inşa etmeden önce bırakılan son kat boş betona uygun olan oturtma veya beşik çatı; ızgaralar (5 x 10), mahyalar ve direkler (8 x 8)uygulanır. Daha sonra kiremit altı tahtaları konumlandırılır. Üzerine çift tarafı naylon olan içi asfalt altı torbalı plastik muşamba serilir ve daha sonra kiremit kaplanır. Baca yerleri, tuğlayla örülmesi gereken yerler, sıvalar ve su kanalları gibi detaylar bitirildikten sonra çatı kullanıma hazırdır.


Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için tıklayınız. Sosyal Medya Sayfalarımız : facebook / instagram / twitter / youtube

HEMEN ARAYIN