Akbeyler Yapı ve Dekorasyon

Işık Havuzu

Işık havuzu, tavanların fazla yüksek olmadığı yatak odası, oturma odası, salon ve mutfak gibi alanlarda tavan ışık havuzu uygulaması yapılmaktadır. Bu havuzlar spot ve ışık bandı ile birlikte şek ve dekoratif bir tavan görünümü sunmaktadır. Özellikle alçak tavanların olduğu mekanlarda ışık havuzlarını tercih edilmesi, mekana ayrı bir derinlik katmaktadır.

Peki, ışık havuzu yapılırken nelere dikkat edilmelidir. Öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta, ışık havuzun hazırlık aşamasında yalıtımının çok iyi yapılmasıdır. Uygulama sırasında en küçük bir noktadan dahi yabancı cismin ya da tozun girmesi önlenmelidir. Yalıtım yapıldıktan sonra kaliteli olan baz tavan boyası ile ustalıkla boyama işlemi gerçekleştirilmelidir. Transparan bir ışık havuzu yapılacaksa transparan membranın çıtasının geleceği alçıpanın arka kısmına demir profil ya da alçıpanın uç profilinin bulunmasına dikkat edilmelidir. Alüminyum profil döşendiyse, döşeme işleminin ardından alüminyum folyo bant kullanılarak izolasyon yapılması ihmal edilmemelidir.

Tavanlara uygulanacak ışık havuzlarında kullanılacak olan malzeme flüoresan olacaksa mutlaka elektronik balansların kullanılması tavsiye edilmektedir. Havuz derinliği 20 ila 30 cm arasında olacaksa flüoresan en uygun malzeme olmaktadır. Ancak bu lambaların da en kaliteli olanlarının kullanılması gereklidir.

Floresanın yapım maliyeti, led ampullerle karşılaştırıldığında ucuzdur. Ayrıca led ampullere göre ışık kalitesi daha yüksektir. Floresan lambaların montajı yapılırken metal bir ayak kullanılması, kablo bağlantılarının da sağlam yapılması önerilmektedir. Montajı iyi yapıldığında uzun yıllar bakım yapılmasına gerek kalmamaktadır.

Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için tıklayınız. Sosyal Medya Sayfalarımız : facebook / instagram / twitter / youtube

HEMEN ARAYIN